Międzynarodowy Dzień Dziewcząt 11 października

Plakat

Dzień Dziewczynek to coroczne święto, które zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Skupia się na młodszych kobietach i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie równouprawnienia. Celem ONZ było ukazanie całemu społeczeństwu, z jakimi przeszkodami i trudnościami zmagają się dziewczynki w różnych miejscach na świecie. W niektórych krajach wciąż mają problemy z możliwością nauki w szkole, są wydawane za mąż w młodym wieku czy poddawane okaleczaniu narządów płciowych. Doświadczają też przemocy seksualnej lub fizycznej.

Rezolucję, dotyczącą ogłoszenia dnia 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynek, przyjęto 19 grudnia 2011 roku. Święto to ma na celu również zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę budowania poczucia wartości u dziewcząt. To ważne zwłaszcza w Polsce, ponieważ - według badań HBSC (Health Behaviour in School-age Children) polskie nastolatki mają najniższą samoocenę w Europie.

Wielkopolskie instytucje edukacyjne po raz trzeci włączyły się w obchody Dnia Dziewcząt z różnorodnym programem wydarzeń.

To zaangażowanie i te działania pokazują, jak bliska nam wszystkim jest potrzeba wzmacniania dziewcząt, podkreślania ich roli we współczesnym świecie oraz budowania świadomości, w jaki sposób wspierać dziewczęta, aby mogły w pełni rozwijać swój potencjał – mówi Paulina Stochniałek, członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Działania na rzecz propagowania idei Międzynarodowego Dnia Dziewcząt oraz wspierania upełnomocnienia dziewcząt wpisują się w 5. Cel Zrównoważonego Rozwoju zawarty w Agendzie 2030.

Tegoroczny temat przewodni brzmi: „Nasz czas jest teraz – nasze prawa, nasza przyszłość”.

tegoroczny temat przewodni na stronie ONZ

tegoroczny temat przewodni na stronie UNICEF